Ritmik Cimnastik

İsveç kökenli bir spordur. Oyunculuk, bale, müzik, pandomim ile birlikte yapılan ritmik cimnastik, sadece bayanların yarıştığı bir daldır. Ritmik cimnastikçilerin iyi bir müzik kulağına sahip olmaları gerekir. Zor olduğu kadar zevkli ve bayanlar için vücut güzelliğine yarayan ritmik cimnastik özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır. 

İlk defa 1983 yılında olimpiyatlara kabul edilen ritmik cimnastiğin, kendine özgü kuralları ve puanlama sistemi vardır. Böyle olmasına rağmen ritmik cimnastiğin bağımsız bir federasyonu yoktur ve Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG)’na bağlı olarak yürütülür. 

Ülkemizde 1982 yılında başlayan ritmik cimnastik, bir yarışma dalı olarak çok yenidir. Ritmik cimnastik adı 1973’te FIG tarafından verilmiştir. Belirli bir sürede belli bir alan içerisinde ve belli bir müzikle yapılan armonik hareketler topluluğudur. Ritmik cimnastik hem göze hem kulağa hitap eden sporların başında gelir. Vücudumuzun doğal hareketleri olan yürüme, koşma ve sıçrama üzerine kurulmuş olup; bunların çeşitli aletlerle çeşitli varyasyonları ile sunulan şeklidir. 

Bir sanat olarak düşünebileceğimiz ritmik cimnastik, müzik, dans, bale, atletizm, folklor, akrobasi ve artistik jimnastik karışımı gibi görünüyorsa da; ruhun bedenle, sevginin müzikle, müziğin beceriyle, becerinin hünerle birleştiği ve kısa bir süre içerisinde sergilenen bir spor dalıdır.

Ritmik cimnastik çocuğunuzun yapabileceği en temel spordur.

  •  Çocuğunuz eğer;  

  • -Müzik ve dansa yatkın ise,  

-Yaratıcılık ve orjinalliği seviyorsa,  

Ritmik cimnastik tüm vücudunu fiziksel kabiliyetiyle kontrol altına alabileceği en uygun spor dalıdır. Çocukların ritmik cimnastiğe başlaması 5-8 yaşından itibaren tavsiye edilebilir. Bu yaştaki çocuklar vücut esnekliğinin gelişimi daha uygun olmasından dolayı yarışmacı olarak yetiştirilebilir. Daha ilerki yaşlarda başlanması halinde çocuk için bir hobi olarak yapılabilir.  

Ritmik cimnastiğin çocuğunuza sağlayabileceği katkıları şu şekilde özetleyebiliriz.

-El ve göz koordinasyonunu geliştirmesine,

-Kendi ekipmanları ile çalışmasına,

-Başkalarıyla paylaşma ve birlikte öğrenmesine yardımcı olur.

Çocuğunuzun cimnastik gibi temel beden gelişimini oluşturan sporu yapması ilerki yaşlarda başka spor dallarına yönelmesi halinde önemli faydalar sağlayacaktır.